Академик Љубомир Максимовић одржао предавање на Филозофском факултету

Опште

У оквиру циклуса предавања Византолошког института САНУ која ће се одржати током марта, априла и маја, потпредседник САНУ академик Љубомир Максимовић 8. марта 2023. године одржао је уводно предавање под насловом Разумевање Византије кроз време: жива стварност и историјска слика.
Академик Максимовић је приказао основне елементе на којима почива византијска цивилизација: римско државно уређење, хеленистичка култура и православно хришћанство. Сви ови елементи, било рашчлањени или заједно чине постулате на основу којих је више од хиљаду година опстала Византија. Говорио је о царској идеологији, римском праву те утицају Византијског царства на друге земље и народе, у првом реду Србе. Ово предавање је замишљено као увод у низ других које ће држати сарадници Византолошког института Српске академије наука и уметности, а која ће пружити интердисциплинарну перспективу византијске културе и историје.

Фото: Светозар Бошков

• /uploads/attachment/vest/710/naslovna_m.png