Месец франкофоније на Филозофском факултету

Опште

Март је месец који је традиционално у целом свету посвећен франкофонији, француском језику, његовој лепоти, богатству и разноврсности. Одсек за романистику је у сарадњи са Француским институтом у Србији припремио богат програм којим ће се и ове године на Филозофском факултету обележити Месец франкофоније.

21. фебруар - 21. март

Ликовни конкурс за ученике основних школа (узраста од 11 до 12 година) на територији Републике Србије

21. фебруар - 21. март

Ликовни конкурс за ученике основних школа (узраста од 13 до 14 година) на територији Републике Србије

21. фебруар - 21. март

Наградни конкурс за најбољи књижевни превод за ученике завршних година средњих школа и гимназија на територији Републике Србије

21. фебруар - 21. март

Наградни конкурс за најбољи књижевни превод за студенте француског језика на територији Републике Србије

1-15. март | 19:00, кино-сала

ПРОЈЕКЦИЈЕ ФРАНЦУСКИХ ФИЛМОВА (у сарадњи са Француским институтом у Србији)

1. март: La Belle vie, Jean Denizot | Леп живот, Жан Денизо (2013)
8. март: Petit Pays, Éric Barbier | Мала земља, Ерик Барбје (2020)
15. март: Aya de Yopougon, Marguerite Abouet et Clément Oubrerie | Аја из Јопугона, Маргерит Абуе и Клеман Убрери (2013)

Сви филмови биће приказани у оригиналној верзији са титловима на енглеском језику.

9. март | 18:30, сала 110
Франкофони диктат |
Dictée francophone – у сарадњи са Француским институтом у Србији
Студенти француског језика имаће прилику да провере своје знање правописа и граматике француског језика.

10. март | 17:00, Zoom платформа
Предавање: проф. др Татјана Самарџија (Филолошки факултет, Универзитет у Београду) – La perspective fonctionnelle de la phrase: principes de base et pertinence | Функционална реченична перспектива: основна начела и примењивост (на француском језику)

17. март | 18:00, сала 110
Квиз знања о франкофоном свету | Quiz de la francophonie

Студенти Филозофског факултета ће кроз квиз демонстрирати своја знања о француском језику и књижевности, те о богатом културно-историјском наслеђу Француске и франкофоних земаља. За победнике квиза припремљене су пригодне награде.

18. март – 10. април, хол Филозофског факултета
Изложба:
Molièrecomédien, dramaturge et peintre des mœurs | Молијер – глумац, драматург и сликар нарави
Ове године обележавамо 400 година од рођења једног од највећих драмских писаца – Молијера. Tом приликом библиотека Одсека за романистику организује изложбу у оквиру које ће посетиоци бити у прилици да виде бројна издања која поседујемо, као и слике и фотографије које обележавају тај важан датум у историји модерног позоришта.

22. март | 19:00, Zoom платформа
Сусрет алумниста и студената Одсека за романистику | Rencontre Alumni & Étudiants du Département d'études romanes
Позивамо студенте Одсека за романистику да учествују у разговору са алумнистима Одсека, Иваном Вукелић, Отом Чолаком и Бранимиром Пилиповићем, који ће судентима пренети своја искуства и пружити корисне информације у вези са бројним могућностима запослења која им се пружају након завршетка студија.

У оквиру Франкофоног универзитетског центра биће организована следећа онлајн предавања:

25. март | 13:30,  платформа Google Meet
Сусрет са ауторком Камиј Лоранс | Une rencontre avec Mme Camille Laurens
Модератори: Проф. др Павле Секеруш и докторанд Велимир Младеновић, meet.google.com/qwb-bybp-yhv

29. март | 13:30,  платформа Google Meet
Предавање историчарке уметности Дијане Метлић: Oлгa Кeшeљeвиć и Maрк Бaрбeзa: Jeднa сaсвим (нe) oбичнa српскo-фрaнцускa вeзa, o кoлeкциoнaрскoj стрaсти и издaвaчкoj дeлaтнoсти пoрoдицe Бaрбeзa | Une conférence de l’historienne d’art Diјana Metlić : Olga Kešeljević et Mark Barbezat : Une relation serbo-française peu ordinaire, sur la passion collectionneuse et les activités éditoriales de la famille Barbezat.

• /uploads/attachment/vest/522/Frankofonija_2022_m1.png
Врх стране