Mesec frankofonije na Filozofskom fakultetu

Opšte

Mart je mesec koji je tradicionalno u celom svetu posvećen frankofoniji, francuskom jeziku, njegovoj lepoti, bogatstvu i raznovrsnosti. Odsek za romanistiku je u saradnji sa Francuskim institutom u Srbiji pripremio bogat program kojim će se i ove godine na Filozofskom fakultetu obeležiti Mesec frankofonije.

21. februar - 21. mart

Likovni konkurs za učenike osnovnih škola (uzrasta od 11 do 12 godina) na teritoriji Republike Srbije

21. februar - 21. mart

Likovni konkurs za učenike osnovnih škola (uzrasta od 13 do 14 godina) na teritoriji Republike Srbije

21. februar - 21. mart

Nagradni konkurs za najbolji književni prevod za učenike završnih godina srednjih škola i gimnazija na teritoriji Republike Srbije

21. februar - 21. mart

Nagradni konkurs za najbolji književni prevod za studente francuskog jezika na teritoriji Republike Srbije

1-15. mart | 19:00, kino-sala

PROJEKCIJE FRANCUSKIH FILMOVA (u saradnji sa Francuskim institutom u Srbiji)

1. mart: La Belle vie, Jean Denizot | Lep život, Žan Denizo (2013)
8. mart: Petit Pays, Éric Barbier | Mala zemlja, Erik Barbje (2020)
15. mart: Aya de Yopougon, Marguerite Abouet et Clément Oubrerie | Aja iz Jopugona, Margerit Abue i Kleman Ubreri (2013)

Svi filmovi biće prikazani u originalnoj verziji sa titlovima na engleskom jeziku.

9. mart | 18:30, sala 110
Frankofoni diktat |
Dictée francophone – u saradnji sa Francuskim institutom u Srbiji
Studenti francuskog jezika imaće priliku da provere svoje znanje pravopisa i gramatike francuskog jezika.

10. mart | 17:00, Zoom platforma
Predavanje: prof. dr Tatjana Samardžija (Filološki fakultet, Univerzitet u Beogradu) – La perspective fonctionnelle de la phrase: principes de base et pertinence | Funkcionalna rečenična perspektiva: osnovna načela i primenjivost (na francuskom jeziku)

17. mart | 18:00, sala 110
Kviz znanja o frankofonom svetu | Quiz de la francophonie

Studenti Filozofskog fakulteta će kroz kviz demonstrirati svoja znanja o francuskom jeziku i književnosti, te o bogatom kulturno-istorijskom nasleđu Francuske i frankofonih zemalja. Za pobednike kviza pripremljene su prigodne nagrade.

18. mart – 10. april, hol Filozofskog fakulteta
Izložba:
Molièrecomédien, dramaturge et peintre des mœurs | Molijer – glumac, dramaturg i slikar naravi
Ove godine obeležavamo 400 godina od rođenja jednog od najvećih dramskih pisaca – Molijera. Tom prilikom biblioteka Odseka za romanistiku organizuje izložbu u okviru koje će posetioci biti u prilici da vide brojna izdanja koja posedujemo, kao i slike i fotografije koje obeležavaju taj važan datum u istoriji modernog pozorišta.

22. mart | 19:00, Zoom platforma
Susret alumnista i studenata Odseka za romanistiku | Rencontre Alumni & Étudiants du Département d'études romanes
Pozivamo studente Odseka za romanistiku da učestvuju u razgovoru sa alumnistima Odseka, Ivanom Vukelić, Otom Čolakom i Branimirom Pilipovićem, koji će sudentima preneti svoja iskustva i pružiti korisne informacije u vezi sa brojnim mogućnostima zaposlenja koja im se pružaju nakon završetka studija.

U okviru Frankofonog univerzitetskog centra biće organizovana sledeća onlajn predavanja:

25. mart | 13:30,  platforma Google Meet
Susret sa autorkom Kamij Lorans | Une rencontre avec Mme Camille Laurens
Moderatori: Prof. dr Pavle Sekeruš i doktorand Velimir Mladenović, meet.google.com/qwb-bybp-yhv

29. mart | 13:30,  platforma Google Meet
Predavanje istoričarke umetnosti Dijane Metlić: Olga Kešeljević i Mark Barbeza: Jedna sasvim (ne) obična srpsko-francuska veza, o kolekcionarskoj strasti i izdavačkoj delatnosti porodice Barbeza | Une conférence de l’historienne d’art Dijana Metlić : Olga Kešeljević et Mark Barbezat : Une relation serbo-française peu ordinaire, sur la passion collectionneuse et les activités éditoriales de la famille Barbezat.

• /uploads/attachment/vest/522/Frankofonija_2022_m1.png