10. седницa Наставно-научног већа у 2021. години

Декан Филозофског факултета сазива 10. седницу Наставно-научног већа Филозофског факултета која ће се одржати електронским путем у периоду од 3. до 6. септембра 2021. године, за коју предлаже следећи        

           ДНЕВНИ РЕД

1. Усвајање записника са 9. седнице Наставно-научног већа

2. Информација о почетку наставе у школској 2021/22. години

3. Предлог термина за испитни рок октобар 2

У складу са захтевом Студентског парламента Филозофског факултета предлажемо следеће термине за одржавање испитног рока „октобар 2“:

  • пријава испита од 1. до 5. октобра 2021. године
  • испитни рок од 7. до 12. октобра 2021. године

У овом испитном року студент може да полаже само један испит који му је потребан за остварење неког од услова за упис (услов за упис године или услов за упис на буџет) или за стицање 60 ЕСПБ предвиђених студијским програмом за ту годину студија.

4. Усвајање записника са састанка Комисије за квалитет

5. Усвајање предлога студијских програма

ОАС Социјални рад

МАС Социјални рад,

МАС Лидерство у образовању,

МАС Конференцијско, стручно и аудиовизуелно превођење,

6. Предлог чланова Одбора за доделу награда најбољем младом истраживачу

7. Усвајање извештаја о оцени докторских дисертација (докторске студије)

Интердисциплинарне докторске студије

Стефан Јањић,

Историја

Мирослав Филиповић,

Језик и књижевност

Адриен Карољ,
Милош Јоцић,

Психологија

Јована Јестровић,

Социологоија

Соња Кузманчев Станојевић,

8. Именовање комисије за оцену и одбрану докторске дисертације (докторске студије)

Језик и књижевност

Кандидат: Радоје Фемић, тема: Књижевно дјело Жарка Команина: текстови, поетика, контекст, комисија: др Оливера Радуловић, редовни професор за ужу научну област Српска и јужнословенске књижевности са теоријом књижевности, Филозофски факултет, Нови Сад, председник комисије, др Лидија Томић, редовни професор за ужу научну област Српска и јужнословенске књижевности, Филозофски факултет, Никшић, др Драган Станић, редовни професор за ужу научну област Српска и јужнословенске књижевности са теоријом књижевности, Филозофски факултет, Нови Сад, ментор.

9. Усвајање извештаја о оцени подобности теме, кандидата, и ментора за израду докторских дисертација (докторске студије)

Језик и књижевност

Миљана Чопа,

Методика наставе

Наташа Ђурагић,

10. Именовање комисије за оцену подобности теме, кандидата и ментора за израду докторских дисертација (докторске студије)

Језик и књижевност

Кандидат: Ивана Живанчев, тема: Поетика прозе Светлане Велмар Јанковић, комисија: др Миливој Ненин, редовни професор за ужу научну област Српска и јужнословенске књижевности са теоријом књижевности, Филозофски факултет, Нови Сад, председник комисије, др Предраг Петровић, ванредни професор, за ужу научну област Српска књижевност, Филолошки факултет, Београд, др Зорица Хаџић, ванредни професор  за ужу научну област Српска и јужнословенске књижевности са теоријом књижевности, Филозофски факултет, Нови Сад, др Горана Раичевић, редовни професор за ужу научну област Српска и јужнословенске књижевности са теоријом књижевности, Филозофски факултет, Нови Сад, ментор.

Кандидат: Мирјана Карановић, тема: Дело Владимира Стојшина између књижевности за одрасле и књижевности за децу, комисија: др Горана Раичевић, редовни професор за ужу научну област Српска и јужнословенске књижевности са теоријом књижевности, Филозофски факултет, Нови Сад, председник комисије, др Тијана Тропин, научни сарадник за ужу научну област Наука о књижевности, Институт за књижевност и уметност, Београд, др Драгољуб Перић, доцент за ужу научну област Српска и јужнословенске књижевности са теоријом књижевности, Филозофски факултет, Нови Сад, др Љиљана Пешикан Љуштановић, редовни професор у пензији за ужу научну област Српска и јужнословенске књижевности са теоријом књижевности, Филозофски факултет, Нови Сад, ментор.

Психологија

Кандидат: Милана Рајић, тема: Однос економског благостања и квалитета бриге мајки о деци раног узраста: потенцијални механизми деловања и протективни фактори, комисија: др Марија Зотовић, редовни професор за ужу научну област Психологија, Филозофски факултет, Нови Сад, председник комисије, др Ивана Степановић, доцент за ужу научну област Психологија, Филозофски факултет, Београд, др Ивана Михић, ванредни професор за ужу научну област Психологија, Филозофски факултет, Нови Сад, ментор 1, др Марина Виденовић, научни сарадник за ужу научну област Психологија, Институт за психологију, Београд, ментор 2.

11. Стицање научног звања (научни сарадник)

др Снежана Милојевић

12. Стицање истраживачког звања (истраживач сарадник)

Драгана Лазић Стојковић,
Александар Гајић,
Марија Докић,

13. Именовање комисије за стицање истраживачког звања

Кандидат: Маријана Момчиловић, Комисија: др Оливера Кнежевић Флорић, редовни професор за ужу научну област Педагогија, Филозофски факултет, Нови Сад, председник комисије, др Стефан Нинковић, доцент за ужу научну област Педагогија, Филозофски факултет, Нои Сад, др Борка Малчић, доцент за ужу научну област Педагогија, Филозофски факултет, Нови Сад.

14. Сагласности

Одсек за историју

Одсек предлаже Наставно-научном већу чланове редакције часописа Истраживања: проф. др Слободан Бјелица, проф. др Момир Самарџић, проф. др Ифигенија Радуловић, проф. др Борис Стојковски, проф. др Милица Кисић Божић и доц. др Мирослав Павловић. За главног уредника се предлаже проф. др Владимир Михајловић, а за секретара проф. др Ненад Нинковић

Одсек предлаже Наставно-научном већу проф. др Снежану Божанић за члана уредништва часописа Годишњак Филозофског факултета.

Одсек за медијске студије

Молба проф. др Јелене Клеут Наставно-научном већу да дâ сагласност да учествује на Осмој европској конференцији коју организује Европска асоцијација за комуниколошка истраживања и образовање која ће се одржати онлајн у периоду од 6. до 9. септембра 2021. године.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за укључивање на пројекат Унапређење поверења грађана у правосудни систем Србије који реализују Партнери за Демократске промене Србија у сарадњи са Јужним вестима. Пројектом су предвиђене следеће активности: онлајн обука студената новинарства, менторски рад са студентима у сврху израде медијских производа, представљање студентских радова на завршном догађају. Пројекат финансира Делегација Европске уније у Србији.

Молба проф. др Јелене Клеут Наставно-научном већу да дâ сагласност да се у периоду од 25. до 29. септембра 2021. године у Београду одржи радионица за студенте новинарства и посета Новом Саду 30. септембра 2021. године у оквиру пројекта Универзитетско партнерство, под покровитељством Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Београду.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да у сарадњи са Мисијом ОЕБС-а у Србији, организује онлајн предавање проф. др Пијетари Капе са Универзитета у Ворику и Тома Сандерса, заменика Центра за истраживачко новинарство, 18. октобра 2021. године.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да у периоду  од 20. до 22. октобра 2021. године организује онлајн радионицу за студенте новинарства у сарадњи са Универзитетским колеџом Ховест из Кортрејка, Белгија.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да се прикључи пројекту Youth Media Exchange Serbia – Albania који реализује Мисија ОЕБС-а у Србији и Албанији. Предвиђено је да у пројекту учествује по четверо студената Одсека за медијске студије и четверо студената новинарства са Универзитета у Скадру. Пројектом су предвиђене следеће активности: онлајн обука студената са оба универзитета, менторски рад са студентима у сврху израде медијских производа, израда и публикације студентских радова.

Молба проф. др Јелене Клеут Наставно-научном већу да дâ сагласност да Одсек аплицира за грант Амбасаде САД-а у Београду у износу од 30.000 америчких долара за набавку аудио-видео IT опреме.

Одсек за психологију

Молба проф. др Вељка Јовановића Наставно-научном већу да дâ сагласност за штампање монографије под насловом Субјективно благостање – кроскултурна перспектива. За рецензенте се предлажу: проф. др Драгана Попадић, Универзитет у Београду, проф. др Владимир Хедрих, Филозофски факултет, Ниш, проф. др Тамара Џамоња Игњатовић, Факултет политичких наука, Београд. Издавач ће бити Филозофски факулте, а трошкове ће сносити аутор.

Одсек за романистику

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да у зимском семестру 2021/22. године организује предавање проф. др Весне Елез са Филолошког факултета у Београду. Тема предавања била би Бодлерово Цвеће зла, а датум предавања и начин одржавања биће накнадно утврђени.

Одсек за славистику

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за обележавање 60. годишњице Одсека 15. октобра 2021. године.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да студенти Одсека Виктор Емилијан Лукић, Романа Косановић, Дуња Јанковић и Анђела Бољак током зимског семестра у школској 2021/22. годинипохађају онлајн курсеве из руског језика и културе које организује Јужноуралски државни универзитет у Чељабинску.

Одсек за хунгарологију

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за одржавање међународног научног скупа под насловом A minoritás poétikái I (Поетике миноритета I), 21. и 22. октобра 2021. године.

Молба проф. др Марије Пастор Кичи Наставно-научном већу да дâ сагласност за организовање међународног научног скупа 29. Универзитетски лингвистички дани – конференција у част професора ђерђа Папа, 9. октобра 2021. године и издавање књиге аптраката.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да проф. др ГаборБеднанич са Универзитета Карољ Естерхази из Егера одржи четири онлајн предавања студентима Одсека.

Одсек за социологију

Молба проф. др Снежане Стојшин Наставно-научном већу да дâ сагласност за  пријаву на конкурс Министарства просвете, науке и технолошког развоја за чланство у радној групи за израду општих стандарда постигнућа за крај општег средњег образовања и средњег стручног образовања у делу општеобразовних предмета – за Социологију.

Студијски програм социјални рад

Молба доц. др Јоване Шкорић Наставно-научном већу да дâ сагласност за  учешће на конференцији International Conference on Social Science and Humanities  која ће се одржати у Анталији, Турска, од 21. до 22. септембра.

Остало

Љиљана Сиришки, координаторка Канцеларије за међународну сарадњу, предлаже Наставно-научном већу да се за академског координатора за размену студената на Одсеку за словакистику уместо проф. др Марине Шимак Спевакове именује доц. др Зузана Тирова, а на Одсеку за филозофију уместо проф. др Уне Поповић именује доц. др Горан Рујевић.

Молба др Милице Лазић, научне сараднице, Наставно-научном већу да дâ сагласност за учешће на пројекту Innovative Immunisation Hubs, који финансира European Commission Health Programme. Руководилац пројекта је проф. др Барбара Рат са Медицинског факултета Универзитета у Нотингему, Велика Британија. Ангажовање на пројекту је у виду постдокторског усавршавања у оквиру Филозофског факултета у Београду, као једног од 9 партнерских организација на пројекту.

Тања Митић у име Српске филмске асоцијације, предлаже Наставно-научном већу да дâ сагласност за улиставање ФФУНС у Базу филмских локација која броји око 500 локација широм Србије, међу којима су и многи споменици културе, као и образовне и репрезентативне установе. Улиставање у базу је бесплатно и ни на који начин не обавезује, а за сва потенцијална снимања филмске екипе би контактирале и преговарале са управом Факултета.

Молба проф. др Сабине Халупке Решетар, Наставно-научном већу да дâ сагласност да се 2. октобра 2021. године на Факултету одржи годишња скупштина Европске асоцијације за Вилијамсов синдром на којем ће, уколико то епидемиолошке мере дозволе, учествовати представници националних удружења за Вилијамсков синдром из бројних европских земаља укључујући и Србију.

Молба Филипа Дејановића, у име генерације студената треће године психологије, Наставно-научном већу да дâ сагласност за представљање модула који су предвиђени курикулумом студија психологије на четвртој години, 13. септембра 2021. године путем Зум платформе. Учесници би били наставници Одсека за психологију.

Молба доц. др Бојане Ковачевић Петровић, управница ЦИБАМ-а, Наставно-научном већу да дâ сагласност за учешће на виртуелном oкруглом столу Преводиоци латиноамеричких писаца у организацији Мексичког удружења књижевних преводилаца 30. септембра 2021, заједно са колегиницом Ањежком Чарватовом са Универзитета у Прагу и Мерцедес Куташи са Универзитета Етвеш Лоран из Будимпеште.

Молба доц. др Бојане Ковачевић Петровић, управница ЦИБАМ-а, Наставно-научном већу да дâ сагласност за учешће на 2. међународном форуму Преводилачких студија Универзитета у Веракрусу, Мексико, са онлајн предавањем на тему Усмено књижевно превођење између правила и интуиције, које би требало да одржи 30. септембра 2021.

Молба проф. др Снежане Смедеревац, управница Центра за бихејвиоралну генетику, Наставно-научном већу да дâ сагласност за учешће у пријави пројекта у оквиру програма HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-02-01: Twinning Western Balkans Special под називом:  Increasing the excellence of behavioral genetics in the Serbian research environment – INTERACT. Координатор пројекта је Центар за бихејвиоралну генетику Филозофског факултета у Новом Саду.

У пријави пројекта учествују проф. др Снежана Смедеревац, проф. др Душанка Митровић, проф. др Љиљана Михић, проф. др Бојана Динић, асистент Илија Миловановић и истраживач сарадник Селка Садиковић.

Молба Александре Мирковић, сарадница за међународну сарадњу, Наставно-научном већу да дâ сагласност за успостављање сарадње са Универзитетом за стране студије Ханкук, Република Кореја. Сарадња би се реализовала кроз програме размене студената и наставно-научног особља.

Предлог проф. др Слободана Бјелице и доц. др Бојане Бодроже Наставно-научном већу за именовање чланова верификационе комисије Филозофског факултета

15. Одсуства

Студијски програм социјални рад

Молба доц. др Каролине Лендак Кабок за плаћено одсуство у периоду од 15. до 29. октобра 2021. године ради одласка на Универзитет Пердју, САД.

16. Одсуства у оквиру програма мобилности

Одсек за педагогију

Молба доц. др Станиславе Марић Јуришин за плаћено одсуство у периоду од 10. до 16. октобра 2021. године ради одласка на Свеучилиште у Ријеци, Хрватска у оквиру програма мобилности Еразмус+.

17. Ангажовања наставника до 1/3 радног времена на другим факултетима у школској 2021/22. години

Молба Филолошког факултета у Београду Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Милице Кисић Божић за реализацију наставе, испита и вежби из предмета Латински језик 1 и Латински језик 2 у зимском и летњем семестру.

Молба Филолошког факултета у Бања Луци Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Миливоја Алановића за реализацију наставе из предмета Савремене лингвистичке теорије у зимском семестру на мастер академским студијама, Методологија лингвистичких истраживања у зимском семестру и Контрастивна лингвистика у летњем семестру на докторским академским студијама и доц. др Гордане Ристић за реализацију наставе из предмета Лексикологија њемачког језика, Семантика у зимском семестру, Творба ријечи њемачког језика и Текстуална лингвистика у летњем семестру.

Молба Универзитета у Источном Сарајеву Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Валентине Соколовске за реализацију наставе из социолошке глупе предмета на Медицинском факултету.

Молба Академије уметности у Новом Саду Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање доц. др Мариа Лигуорија за реализацију наставе из обавезног предмета Италијански језик 1-4 у зимском и летњем семестру, проф. др Дејана Средојевића за реализацију наставе из обавезног предмета Ортоепија стандардног српског језика у зимском и летњем семестру на студијском програму Глума на српском језику, изборног предмета Дикција са основама српског језика 1 у зимском семестру и изборног предмета Дикција са основама српског језика 2 у летњем семестру на основним академским студијама Музичка педагогија, Музикологија и Етномузикологија, проф. др Душанке Митровић за реализацију наставе из предмета Психологија личности (обавезни и изборни предмет) у зимском и летњем семестру на основним академским студијама, проф. др Марије Зотовић Костић за реализацију наставе на предметима Развојна психологија (обавезни и изборни предмет) у зимском семестру на основним и мастер академским студијама, Психологија (обавезни предмет) у летњем семестру на основним академским студијама и Општа психологија (обавезни и изборни предмет) у зимском семестру на основним академским студијама, проф. др Јелене Шакотић Курбалије за реализацију наставе из предмета Основе радионичарског рада (обавезни и изборни предмет) на мастер академским студијама Примењено позориште, Глума на српском језику и Глума на мађарском језику, проф. др Јасмине Пекић за реализацију наставе на предмету Школска психологија (обавезни и изборни предмет) у летњем семестру, проф. др Жолт Лазара за реализацију наставе на предметима Социологија културе 1 у зимском семестру и Социологија културе 2 у летњем семестру на основним академским студијама, проф. др Слађане Зуковић за реализацију наставе на предмету Школска педагогија (обавезни и изборни предмет) у летњем семестру на основним и академским студијама, проф. др Јелене Ђерманов за реализацију наставе на предметима Педагогија (обавезни и изборни предмет) у зимском семестру и Дидактика (обавезни и изборни предмет) у летњем семестру, проф. др Марије Пастор Кичи за реализацију наставе на предмету Дикција са основама мађарског језика 2 у зимском и летњем семестру на основним академским студијама, студијски програм Глума на мађарском језику, проф др Драгана Прола за реализацију наставе на предметима Основи естетике 1 у зимском семестру, Основи естетике 2 у летњем семестру на основним академским студијама и Савремена естетика 1 у зимском семестру, Савремена естетика 2 у летњем семестру на мастер академским студијама, доц. др Уне Поповић за реализацију наставе на предмету Филозофија уметности (обавезни и изборни предмет) у зимском и летњем семестру на докторским академским студијама, проф. др Јасмине Јокић за реализацију наставе на предмету Традиционална култура, обред и поезија у зимском и летњем семестру на основним академским студијама, студијски програм Композиција, лектора Давора Мензилџића за реализацију наставе из изборног предмета Енглески језик, проф. др Гордане Драгин за реализацију наставе на предмету Елементи дијалектологије српског језика, обавезни предмет у зимском семестру на основним академским студијама, студијски језик Етномузикологија, проф. др Јелене Редли за реализацију наставе на предмету Основе српског језика, обавезни предмет у зимском и летњем семестру, проф. др Ђорђа Деспић, за реализацију наставе на предмету Основи версификације, обавезни предмет на студијском програму Глума на српском језику на основним академским студијама и изборни предмет на студијском програму Мултимедијална режија на основним академским студијама, доц. др Стефана Нинковића за реализацију наставе из предмета Методологија педагошких истраживања у зимском семестру на мастер академским студијама Музичка педагогија.

Молба Правног факултета у Новом Саду Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Душана Маринковића за реализацију наставе из обавезног предмета Социологија на првој години ОАС Општи смер и смер Унутрашњих послова у зимском семестру, изборног предмета Социјална патологија на првој години ОАС Општи смер и смер Унутрашњих послова у летњем семестру и реализацију испита из изборног предмета Социологија права на студијском програму Општи смер и проф. др Слађане Зуковић за реализацију испита из изборних предмета Социјални рад са породицом и Социјални рад са појединцима у зимском семестру на МАС Социјални рад.

18. Ангажовање наставника до 1/3 радног времена  на ФФУНС у школској 2021/22. години

Молба Одсека за компаративну књижевност Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање др Тијане Палковљевић Бугарски за реализацију дела наставе из изборних предмета Историја уметности на ОАС КОмпаративна књижевност и др Кристине Стевановић за реализацију дела наставе из предмета Општа реторика у зимском семестру и Реторика текста  у летњем семестру.

19. Ангажовање лектора странаца на Филозофском факултету у школској 2021/22. години

Молба Центра за језике Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање Викторије Риверос Митровић као лектора странца за шпански језик.

20. Избор демонстратора за школску 2021/22. годину

Одсек за англистику

Алексанра Кардош, Анђелка Гемовић, Стефан Чизмар,

Одсек за историју

Стеван Дакић,

Одсек за педагогију

Тамара Драгојевић,
Јована Адамов,

Одсек за романистику

Ана Лазаревић,
Горана Продановић,

Одсек за русинистику

Маријана Венчељовски,
Саша Сабадош,

Одсек за славистику

Јована Амиџић,

Одсек за словакистику

Јана Домоњи,

Одсек за социологију

Сара Мејџор,

Одсек за српски језик и лингвистику

Александра Шекеровић,
Жарко Пајић Олах,

Одсек за српску књижевност

Милица Софинкић,
Миливој Бајшански

21. Ангажовања демонстратора у школској 2021/22. години

Одсек романистику

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање демонстратора студента докторских академских студија Језик и књижевност, модул Књижевност, за реализацију вежби из предмета Француска књижевност романтизма (2+1) у зимском семестру, Француска књижевност реализма  и симболизма (2+2) у летњем семестру. Предлог комисије за писање извештаја: проф. др Павле Секеруш, редовни професор за ужу научну област Романистика, Филозофски факултет у Новом Саду, проф. др Тамара Валчић Булић, ванредни професор за ужу научну област Романистика, Филозофски факултет у Новом Саду,  проф. др Диана Поповић, ванредни професор за ужу научну област Романистика, Филозофски факултет у Новом Саду.

22. Доношење Одлуке о укидању студијских програма ОАС и МАС

Чланом 42 Закона о високом образовању предвиђено је да високошколска установа која не поднесе захтев за редовну акредитацију студијског програма дужна је да донесе одлуку о укидању студијског програма. У случају укидања студијког програма, високошколска установа је дужан да затеченим студентима омогући завршетак студија по започетом студијском програму и правилима стуидија. Пошто је процес акредитације студијских програма и Факултета успешно завршен, у складу са законским одредбама предлажемо укидање наведених студијских програма. Коначну одлуку о укидању доноси Сенат Универзитета у Новом Саду.

23. Разно

Извештај о спроведеној анкети – иницијатива за бесплатне производе за менструацију на Филозофском факултету.

 

Декан Филозофског факултета
Проф. др Ивана Живанчевић Секеруш

Врх стране