НА СИМПОЗИЈУМУ О ЛАТИНСКОЈ АМЕРИЦИ И БАЛКАНУ ГОСТИ ИЗ ОСАМ ЗЕМАЉА И ТРИ АМБАСАДОРА

Опште

Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду (ФФУНС) je за викенд угостио 25 истраживача, професора и стручњака из домена латиноамеричких и балканских студија, који су своја истраживања из овог домена представили у оквиру симпозијума „Латинска Америка и Балкан: блискости и сличности“. Научни скуп организовао је Ибероамерички центар ФФУНС, у сарадњи са Латиноамеричким саветом за друштвене науке CLACSO из Буенос Ајреса, Центром за америчке студије Државног универзитета у Рио де Жанеиру NUCLEAS, Институтом IDEAZ из Беча, Друштвом хиспаниста и Институтом за европске студије из Београда.

Основна идеја Симпозијума била је да окупи интернационалне стручњаке у циљу јачања научно-културих веза и размене идеја, теоријских и практичних приступа из различитих области и узајамно продубљивање сазнања о Латинској Америци на Балкану и обратно.

Своја истраживања представили су Алексис Торибио Дантас, Марија Тереза Бритес Лемос и Естер Куперман са Државног универзитета у Рио де Жанеиру, Еухенио Лопес са Универзитета у Буенос Ајресу, Оскар Барбоса Лисано са Националог универзитета у Коста Рики и Универзитета у Варшави, Дејан Михаиловић са Технолошког института у Монтереју (Мексико), Жужана Чикош са Универзитета у Сегедину, Миша Ђурковић и Рајко Петровић са Института за европске студије, Младен Ћирић из Центра за бразилске студије, Александра Манчић са Института за књижевност и уметност, Ксенија Вранеш, Ана Хубер и Анђела Рис са Универзитета у Београду, Јелена Спасојевић из Друштва хиспаниста, Верка Карић са Универзитета у Крагујевцу, Сања Маричић Месаровић, Јована Тодоровић и Бојана Ковачевић Петровић са Универзитета у Новом Саду.

Симпозијум је у суботу, 17. јуна 2023. године, отворила деканица Филозофског факултета проф. др Ивана Живанчевић Секеруш, а након тога предавања су одржала и три амбасадора латиноамеричких земаља у Србији: амбасадор Аргентине Освалдо Марсико говорио је на тему „Косово и Метохија и Малвини: тачка сусрета спољних политика Србије и Аргентине“, амбасадор Мексика Карлос Феликс Корона Исаура представио је излагање „Мексико и Балкан: приоритети спољне политике Мексика у Европи“, а амбасадор Бразила у Србији Жозе Мауро Коуто говорио је на тему „Бразил и Србија: перспективе сарадње у контексту одрживог развоја“.

Детаљан програм и књигa апстракта

• /uploads/attachment/vest/761/naslovna_simpozijum_m.png
  • /uploads/attachment/vest/761/1.png