Амбасадор Француске, њ.е. Пјер Кошар посетио Филозофски факултет

Опште

Амбасадор Републике Француске у Србији, господин Пјер Кошар, био је 24. маја 2022 године у првој званичној посети Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду. У организацији Франкофоног центра Универзитета, у Свечаној сали коју су до последњег места испунили студенти, професори и особље Факултета, одржао је предавање под насловом Какву Европу хоћемо?.

Како Француска током првих 6 месеци ове године председава Европским саветом, све што је током предавања амбасдор Кошар говорио о Европи, имало је своју специфичну тежину.  Од многобројних, често поновљених тема када се расправља о ЕУ, посебно је истакнута потреба да се у Унији, са једногласја, пређе на квалификовано већинско одлучивање, што би требало да олакша доношење одлука. Занимљиво је било и објашњење о такозваном „француском противљењу даљем процесу проширења ЕУ“. Амбасадор је истакао да је један од разлога свакако отпор француских гласача проширењу, али је истовремено подвукао да су француске елите и раније доносиле одлуке које нису биле у складу са већинским ставовима јавности и да ће вероватно и у овом случају бити приморане да донесу једну такву одлуку.

Након предавања је отворена дискусија у којој су учествовали студенти и професори.

Посета је завршена разговором са члановима Одсека за Романистику.

• /uploads/attachment/vest/564/IMG_0181_m.png
  • /uploads/attachment/vest/564/IMG_0181.JPG