На Филозофском факултету основан ИБЕРОАМЕРИЧКИ ЦЕНТАР - ЦИБАМ

Опште

Са великим задовољством Вас обавештавамо да је на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду, на предлог Лектората за шпански језик Одсека за романистику Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду и у сарадњи с Друштвом Хиспаниста Србије и професором Дејаном Михаиловићем са Технолошког Института у Монтереју, Мексико, основан ИБЕРОАМЕРИЧКИ ЦЕНТАР, са идејом да кроз интердисциплинаран и иновативан приступ окупља студенте и истраживаче свих друштвено-хуманистичких наука, отвори простор за активности везане за хиспанске и лузофоне теме, успостави сарадњу с бројним универзитетима из Шпаније, Португала, Латинске Америке и са Кариба, организује стручне и научне догађаје и објављује публикације усмерене на културолошке, језичке, историјске, друштвене и политичке токове ибероамеричког подручја, укључујући и сложена питања тамошњег идентитета, миграција и заштите животне средине.

Шпански језик, који се на ибероамеричком тлу користи уз португалски и преко пет стотина живих аутохтоних језика, званично се говори у двадесет једној земљи света, сматра се другим најважнијим језиком на свету и трећим на планети по броју људи који га говоре, а према подацима Института Сервантес реч је о преко 577 милиона особа широм земаљске кугле. Када се тим цифрама дода око 230.000.000 становника Бразила, те становнике Јамајке, Хаитија и других карипских земаља, реч је о милијарду људи који обухватају ибероамеричко подручје.  На Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду шпански језик је уведен 1997. године, као изборни језик при Одсеку за романистику. Данас шпански језик на Филозофском факултету учи безмало четири стотине студената, који су били непосредна мотивација за стварање нових контаката, креативно стицање добре праксе, афирмацију ибероамеричке културе у Србији и истраживања међусобних веза балканских и ибероамеричких простор.

Након више десетина догађаја организованих на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду - посета писаца, амбасадора, професора и стручњака за ибероамеричке теме, јавила се потреба за оснивањем центра који био би стожер свих досадашњих и будућих програма и пројеката  односно тачка у којој се преплићу академске, културне, друштвене, политичке па чак и економске нити које повезују Србију и регион са ибероамеричким земљама.

Управник Ибероамеричког центра је др Бојана Ковачевић Петровић, секретар Јелена Борљин, а координатори др Ксенија Шуловић, др Сања Маричић Месаровић, др Ивана Георгијев, и страни лектори Моисес Морено Фернандес и Викторија Риверос.

Све информације о Центру можете пронаћи на нашој веб страници.

На Филозофском факултету је, поред ЦИБАМ-а, активно још 20 центара.

• /uploads/attachment/vest/285/Cibam_logo_m.jpg
Врх стране