Отворени хуманистички семинар: Данијела Ранђеловић - Употреба археолошке грађе у дипломатији: пример Музеја Југославије

Време07. март 2024. 12:00

Филозофски факултет
Отворени хуманистички семинар

Четвртак, 07. март, 12.00
Свечана сала (114) Филозофског факултета

Данијела Ранђеловић

Употреба археолошке грађе у дипломатији: пример Музеја Југославије

Ово предавање усмерено је ка представљању истраживања које анализира археолошку грађу у дипломатији, уз фокус на пример Музеја Југославије. Посебна пажња посвећена је археолошким поклонима које је Јосиф Броз Тито добијао током дипломатских посета, истражујући њихов значај, вредност и промене вредности током времена. Рад се бави различитим перспективама, укључујући антрополошку, археолошку, културну, социолошку, правну и филозофску, како би пружио боље разумевање ове појаве. Проучавањем археолошких артефаката као дипломатских поклона, истраживач се бави питањима идентитета, моћи, симболике и културних интеракција које су обликовале међународне односе бивше Југославије. Овај рад пружа дубље разумевање комплексне везе између археологије, дипломатије и културне дипломатије, нудећи нове перспективе на начин на који археолошка грађа може бити коришћена као средство дипломатске комуникације и изградње међународних односа.

***

Данијела Ранђеловић је дипломирана социолошкиња. Мастер студије културологије уписала је 2023. године. Током школовања истраживала је теме бескућништва, загађења животне средине, обрађивала је тему породице и друге социјалне феномене. Самостално је реализовала неколико истраживања: Култура одевања у средњим школама, Утицај модне индустрије на животну околину: Повезаност еколошке свести и преференције младих према појединим продајним облицима брзе моде, Истраживање о бескућницима у Новом Саду. Током студија два пута је била ангажована као интервјуер на Европском друштвеном истраживању које је спровео Институт за социолошка истраживања из Београда, као интервјуер у истраживању Свакодневно је политичко: Бескућништво и бескућници у Новом Саду, а учествовала је и у попису становништва 2022. године као едукатор, инструктор и пописивач. Данијела је прошла више тренинга и едукација (тренинг за тренере о људским правима, Савет Европе, “Млади противкорупције”, Институт за европске послове). Има вишегодишње волонтерско искуство које је утемељено у омладинском сектору.

• /uploads/attachment/najava/335/Muzej_Jugoslavije.png
Врх стране