Предавање др Марије Александровић - Симболика бројева у ромској култури

Филозофски факултет Универзитета у  Новом Саду

др Марија Александровић

одржаће предавање

Симболика бројева у ромској култури

Модерирају:
проф. емер. Љиљана Пешикан Љуштановић и проф. емер. Свенка Савић

Среда 26. април 2023. 12.00 сати
вечана сала 114, I спрат

Сажетак: Симболичка значења у ромској традиционалној култури почивају на темељном вредносном систему културе. Симболика бројева је од давнина привлачила пажњу филозофа, историчара, математичара. Бројеви у обредима носе посебну снагу, којом је могуће овладати предметом бројања. Због тога се неки бројеви не изговарају. Симболика одређених бројева у дечијој разбрајалици сачувала је колективну свест о женском детету као мање пожељном, или значење непарног броја у народним песмама, карактеристично за неке погребне обичаје актуелне и данас.

Др Марија Александровић је докторирала одбранивши рад под називом Симболи ромске усмене поезије – заступљеност и значење на Филозофском факултету у Новом Саду (2015), уз менторски рад Љ. Пешикан Љуштановић.  Предаје на Високој струковној васпитачкој и медицинској школи у Вршцу од 2009: Ромски језик, Књижевност за децу на ромском језику и Методику развоја говора.   Предавала је Савремени ромски језик на Филолошком факултету УБ у Београду. Објавила је: Ромкиње: биографије старих Ромкиња у Војводини (2001) у сарадњи са С. Савић, Ј. Јовановић, С. Димитров (у преводу на ромски, 2004. и на енглески језик 2005); Бацила сам јабуку у пећ, Ромске епско-лирске и лирске песме – старија и нова бележења: класификација, теме, значења (2012); Читанке и радне листове за пети и шести разред основне школе за изборни предмет Ромски језик са елементима националне културе у коауторству са Рајком Ђурићем и Златомиром Јовановићем (2022); Чланица је Одбора за проучавање живота и обичаја Рома у САНУ у Београду (2013). Чланица је Одбора за службену употребу језика у НСРНМ (2022). Изабрана је у звање научног сарадника на Филозофском факултету у Новом Саду (2022).

• /uploads/attachment/najava/277/Marija_Aleksandrovic_2.png
Врх стране