Philosophiae Servias Oportet - Прва конференција за наставу филозофије, ТЕМА: Настава етике, 25.05.2019.

Време24. мај 2019. 13:18

Са задовољством и радошћу обавештавамо вас да Одсек за филозофију Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду организује прву конференцију посвећену настави филозофије у средњим стручним школама и гимназијама. Општи назив конференције је Philosophiae Servias Oportet, а овогодишња тема је „Настава етике”.

Циљ ове конференције је да обезбеди институционални простор за стручно усавршавање, научни рад и међусобно повезивање наставника филозофије у средњим стручним школама и гимназијама. Идеја за организацију скупа потекла је од чињенице да између Одсека за филозофију и средњошколских, односно гимназијских наставника не постоји никаква институционализована сарадња. Намера нам је да организовањем конференције институционално подржимо стручно усавршавање наставника, који би на конференцији имали прилику да представе резултате сопственог рада и истраживања, као и да своја искуства поделе са другим наставницима. Такође, циљ нам је и да се, као Одсек за филозофију, боље повежемо са наставницима филозофије – нарочито на територији Војводине, како бисмо у будућности заједничким напорима могли да унапредимо наставу филозофије и на средњошколском и на високошколском нивоу, односно да унапредимо статус филозофије као наставног предмета на свим нивоима образовања и у свим образовним установама. Волели бисмо да се овом приликом боље упознамо са свим проблемима са којима се сусреће наша струка, као и са начинима на које их заједнички можемо решавати.

Тема „Настава етике” одабрана је у светлу начелног статуса етике у савременој филозофији, као једног од најперспективнијих домена филозофије, али такође и у светлу најављене реформе средњешколског образовања, унутар ког би управо етичке теме требало да имају централно место.

Конференција „Настава етике” одржаће се 25.05.2019. године у 10 часова у сали П9 у приземљу Филозофског факултета. Након конференције биће објављен и зборник радова.

Одсек за филозофију покренуо је процедуру да ова конференција буде регистрована као облик стручног усавршавања (сходно Правилнику о сталном стручном усавршавању и напредовању у звања наставника, васпитача и стручних сарадника). Такође, тренутно радимо на обезбеђивању средстава за рефундирање трошкова пута за учеснике, те све заинтересоване молимо да у пријави назначе место из којег долазе на конференцију. За све учеснике обезбеђујемо освежење у кафе паузама, као и ручак.

Овим путем срдачно вас позивамо да узмете учешћа у раду ове конференције, те да својим излагањем допринесете њеном одржавању и квалитету. Рок за пријаву излагања је 20. 04. 2019. године. Молимо вас да нам до наведеног рока пошаљете назив Вашег излагања, као и асптракт са кључним речима (на српском и енглеском језику), на адресу philosophiaeserviasoportet@gmail.com.

ПРОГРАМ:

10:00h ОТВАРАЊЕ СКУПА
проф. др Драган Проле, шеф Одсека за филозофију

10:15h ПЛЕНАРНО ПРЕДАВАЊЕ
Драган Крстић - „Проблем теодицеје у светлу нове методике с претходним освртом на неке проблеме наставе филозофије“

11:00h-12:40h ПРВА СЕСИЈА
модератор: доц. др Никола Таталовић

11:00h-11:20h
Јадранка Пешти: „Настава етике у срењим и стручним школама – могућности и изазови“

11:20h-11:40h
Александар Крстић: „Комуникативна филозофија образовања и етика“

11:40h-12:00h
Данијела Грујић: „Одговорност наставе етике пред епохом“

12:00h-12:20h
Марина Поповић: „Методика наставе етике у средњој школи“

12:20h-12:40h
Златко Јелисавац: „Етика личности и однос према другом“

12:40h-13:30h ДИСКУСИЈА

13:30h-15:00h ПАУЗА ЗА РУЧАК

15:00h-17:00h ДРУГА СЕСИЈА
модератор: ма Горан Рујевић

15:00h-15:20h
Александар Стевановић: „Значај моралног развоја у савременом приступу образовању“

15:20h-15:40h
Роберт Стојиловић: „Филозофија као људска потреба“

15:40h-16:00h
Бранко Лукач: „Етика у раскораку или херојски став (или Херакло на раскршћу)”

16:00h-16:20h
Дејан Пејовић: „Основни биоетички проблеми“

16:20h-16:40h
Снежана Грујић: „Разликовање морала и етике“

16:40h-17:00h
Мирјана Крнић-Ракочевић: „Зашто етика, а не филозофија?“

17:00h-18:00h ДИСКУСИЈА
18:00h ЗАТВАРАЊЕ КОНФЕРЕНЦИЈЕ

Сви програми једнодневне конференције биће одржани у сали П9 у приземљу Филозофског факултета.

Одсек за филозофију
Филозофски факултет, Универзитет у Новом Саду