Predavanje - Osnovni pojmovi i termini rodnih studija – izazovi kontekstualizacije i lokalizacije

Vreme 29. novembar 2022. 12:00

29. novembar 2022, 12 časova, Filozofski fakultet, svečana sala (114)

Na predavanju će biti reči o izazovima na koje nailazi lokalizacija i kontekstualizacija određenih termina rodnih studija i feminističke prakse, pre svega sa engleskog (kao dominantnog jezika u ovoj oblasti), koje ne treba razumeti samo u usko jezičkom smislu. Termin lokalizacija označava prevođenje kompjuterskih operativnih sistema na lokalne jezike uz poštovanje društvenih specifičnosti sredine u kojoj će se taj operativni sistem koristiti. U pitanju su otvoreni programi/operativni sistemi gde se lokalizacija vrši uz podršku lokalnih timova stručnjaka sastavljenih od kompjuterskih, jezičkih, ali i društveno angažovanih entuzijasta. Transponovanje termina iz oblasti rodnih studija i njihova lokalizacija na srpski jezik sagledava se kao proces usvajanja znanja i naučnog diskursa u rodnim studijama, ali i proizvodnje rodne teorije i prakse koja nastaje iz specifičnosti konteksta.

Predavačica: dr Zorana Antonijević, naučna saradnica Centra za međunarodnu bezbednost na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu

• /uploads/attachment/najava/240/16_dana_aktivizma_m.png