Održan međunarodni naučni skup Srbi u Mađarskoj i pravoslavlje

23.12.2019.

U Budimpešti je, u zgradi Tekelijanuma, 17. decembra 2019. godine održan međunarodni naučni skup Srbi u Mađarskoj i pravoslavlje, a povodom 800 godina autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve. Organizator skupa bio je Srpski institut iz Budimpešte, a pokrovitelj Eparhija budimska. Sa Odseka za istoriju Filozofskog fakulteta učešće su uzeli prof. dr Đura Hardi, prof. dr Svetozar Boškov i prof. dr Boris Stojkovski, čiji su referati prošli vrlo zapaženo. Naučni skup je bio prilika da se intenzivira saradnja sa Srpskim institutom iz Budimpešte, kao i sa više univerziteta i drugih naučnih ustanova u Mađarskoj.

Naučnom skupu su prisustvovali i Njihove ekselencije ambasador Srbije u Mađarskoj Ivan Todorov i ambasadorka Bosne i Hercegovine u Mađarskoj Biljana Gutić-Bjelica, kao i predstavnici Srpske pravoslavne crkve, Srpske samouprave u Mađarskoj i drugih ustanova Srba iz Mađarske.