10. седницa Наставно-научног већа у 2022. години

Декан Филозофског факултета сазива 10. седницу Наставно-научног већа Филозофског факултета која ће се одржати у петак 4. новембра 2022. године са почетком у 12 часова у сали за седнице за коју предлаже следећи

ДНЕВНИ РЕД

 

1. Информације декана и продекана
2. Усвајање записника са 8. и 9. седнице Наставно-научног већа

3. Доношење одлуке о додели Награде најбољем младом истраживачу или студенту докторских студија у 2022. години

4. Усвајање извештаја о оцени докторске дисертације (докторске студије)

Методика наставе
Наташа Вукићевић

5. Усвајање извештаја о оцени подобности теме, кандидата и ментора за израду докторских дисертација (докторске студије)

Језик и књижевност
Кристина Топић

Катарина Пантовић
Милена Кулић

6. Усвајање извештаја о стицању научног звања (научни сарадник)

Марија Александровић

7. Усвајање извештаја о стицању истраживачког звања – истраживач сарадник

Војана Обрадовић
Марија Бојанић

8. Усвајање извештаја о избору демонстратора

Одсек за англистику
Тамара Станковић

9. Сагласности

Одсек за германистику

Молба асистенткиње Биљане Ковач Наставно-научном већу да дâ сагласност за реализацију позоришне радионице у оквиру пројекта Одрастимо уз позоришну педагогију у организацији ХУН Герхард-а за децу узраста од 8 до 12 година. Радионица ће се одржати у Сомбору 19. и 26. новембра 2022. године.

Молба доц. др Каталин Озер Наставно-научном већу да дâ сагласност да се  монографија под насловом Иза језика – друштво: О ословљавању контрастивно објави као електронско издање Факултета. За рецензенте се предлажу: проф. др Вера Васић, редовна професорка у пензији ФФУНС, проф. др Бранислав Ивановић, Филолошки факултет, Београд и проф. др Софија Биланџија, Филолошки факулте, Београд. Факултет неће имати трошкова.

Одсек за историју

Молба проф. др Слободана Бјелице Наставно-научном већу да дâ сагласност за одржавање радионице, у оквиру предмета Политичке странке у Краљевини Југославији (1918-1941), на којој ће бити представљени резултати истраживања у оквиру пројекта The Serbian Right-Wing Parties and Intellectuals in the Kingdom of Yugoslavia, 1934-1941SerbRightWing (Српске десничарске партије и интелектуалци у Краљевини Југославији, 1934-1941), који се реализује у оквиру програма ПРОМИС Фонда за науку Републике Србије. презентације ће у оквиру радионице одржати: др Драган Бркић, виши научни сарадник, Балканолошки институт САНУ, Београд, руководилац пројекта, др Душан Фундић, научни сарадник, Балканолошки институ САНУ, Београд, Растко Ломпар, истраживач сарадник, Балканолошки институт, Београд.

Молба проф. др Слободана Бјелице Наставно-научном већу да дâ сагласност за учешће на интердисциплинарном скупу Усташки терор у Срему 1942. године који ће се одржати 17. и 18. новембра 2022. године у Сремској Митровици.

Молба проф. др Биљане Бешлин Наставно-научном већу да дâ сагласност да др Данијел Кежић, научни сарадник катедре за историју Југоисточне Европе и Источне Европе, Универзитета у Регензбургу, 15. новембра 2022. године, у оквиру програма мобилности Еразмус+, одржи предавање под насловом Дигиталне алатке за историчаре: Софтвер ArcGIS – могућности примене географских информационих система у историографији.

Молба проф. др Ненада Нинковића Наставно-научном већу да дâ сагласност да проф. др Александар Растовић, директор Историјског института у Београду, 21. новембра 2022. године одржи предавање на тему Односи Србије и Велике Британије у 19. и почетком 20. века.

Одсек за компаративну књижевност

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да др Елиезер Папо, Универзитет Бен-Гурион у Негеву, Израел, одржи предавање на тему Мајмондијанско читање библијске Књиге о Јову као историје религијских погледа на свијет, 20. фебруара 2023. године.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да Јовица Спајић, реперезентативац Републике Србије у ултрамаратону 22. новембра 2022. године одржи предавање о Сервантесовом Дон Кихоту.

Одсек за медијске студије

Молба проф. др Динка Грухоњића Наставно-научном већу да дâ сагласност за учешће на скупу Workshop on Minority Language Media in Eastern Europe, који ће се одржати 1. и 2. децембра 2022. године у Фленсбургу, Немачка.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да се уплати чланарина за Европску асоцијацију за комунолошка истраживања и образовање. Чланарина је институционална и њоме су обухваћени сви запослени на Одсеку.

Молба асистенткиње Стефани Шованец Наставно-научном већу да дâ сагласност да 21. новембра 2022. године гост на вежбама из предмета Дигитални медијски маркетинг буде Гордана Ивковић из маркетиншке агенције Homepage, a 28. новембра 2022. године гост на вежбама буде Светлана Перановић из маркетиншке агенције Digitron Media.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да се 10. децембра 2022. године у периоду од 10 до 13 часова одрже Отворена врата за средњошколце који су заинтересовани за упис на Журналистику и Комуникологију.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за одржавање Међународне научне конференције Мостови медијског образовања и Међународног фестивала студентских радова  On the record 26. и 27. маја 2023. године

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за објављивање електронског издања зборника сажетака радова са конференције Мостови медијског образовања и електронског издања зборника радова са конференције.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да код Фондације Ханс Зајдел конкурише за средства за организовање Међународне научне конференције Мостови медијског образовања и Међународног фестивала студентских радова  On the record.

Одсек за педагогију

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за организовање међународне научне конференције под називом Педагогија – јуче, данас, сутра, 26. маја 2023. године, поводом прославе јубилеја 50 година Одсека за педагогију.

Молба доц. др Борке Малчић, координаторке Педагошког центра, Наставно-научном већу да дâ сагласност за реализацију промотивних радионица Одсека, под називом Како (лако) до каријере из снова и Учити је лако, може свако у гимназијама и средњим стручним школама на територији Новог Сада са којима ФФУНС има потписан Споразум о сарадњи. Реализаторке радионице ће бити сараднице у настави Јована Турудић и Симона Бекић.

Молба доц. др Борке Малчић, координаторке Педагошког центра, Наставно-научном већу да дâ сагласност за организовање округлог стола под називом Позиционаирање педагога у савременом васпитно-образовном контексту, 24. фебруара 2023. године. Излагачи на округлом столу биће: проф. др Слађана Зуковић, Сања Риста Попић, педагошкиња, председница Педагошког друштва Војводине, Живка Комленац, педагошкиња, стручна сарадница у ПУ „Јелица Станивуковић Шиља“, Шид, Нада Илић, педагошкиња у Карловачкој гимназији, Кристина Дрини, педагошкиња Центра за интерактивну педагогију, Београд, Исидора Тасић, педагошкиња, Playrix, Нови Сад, Доротеа Будински, педагошкиња, РТВ, Нови Сад. Округли сто биће акредитован код ЗУОВ-а као облик стручног усавршавања.

Молба доц. др Борке Малчић, координаторке Педагошког центра, Наставно-научном већу да дâ сагласност за потписивање споразума о сарадњи за Медицинском школом „7. април“ из Новог Сада ради реализације промотивних активности Одека.

Одсек за психологију

Молба доц. др Иване Јаковљев и доц. др Илије Миловановића Наставно-научном већу да дâ сагласност да предавач на октобарској трибини Одсека, под називом Да ли бринемо о менталном здрављу и зашто не? буду др Невена Терзић-Маленчић, специјалисткиња психијатрије у Дому здравља Нови Сад и Анела Алексић, клиничка психолошкиња у Дому здравља Нови Сад.

Молба проф. др Владимира Михића Наставно-научном већу да му верификује рад под насловом Intergroup Contact in Multiethnic Regionsthe Case of Ethnic Majority and Minority Children in Serbia и да сагласност за учешће на научном скупу 19th EASP General Meeting који ће се одржати од 30. јуна до 4. јула 2023. године у Кракову, Пољска.

Молба проф. др Сунчице Здравковић и доц. др Иване Јаковљев Наставно-научном већу да дâ сагласност да се придруже конзорцијуму који пише пројекат у оквиру позива HORIZON-CL3-2022-DRS-01-05 и који ће бити поднет за предстојећи пројектни циклус у новембру текуће године. Координатор пројекта је институт NORSAR, Норвешка.

Одсек за романистику

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање Инес Кербуе за школску 2022/23. годину, у оквиру потписане Конвенције са Универзитетском агенцијом франкофоније за Централну и Источну Европу.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да доц. др Вања Манић Матић буде ментор на стажу студенткиње МАС Француски као страни језик, Матилде Корне са Универзитета у Бордоу. Студенткиња би била ангажована на предметима Француски језик 4 и Методика наставе француског језика 2 на основним академским студијама од 13. до 24. марта 2023. године без икакве новчане накнаде.

Молба доц. др Вање Манић Матић Наставно-научном већу да дâ сагласност да буде члан комисије за одбрану докторске дисертације Утицај српског као матерњег језика на усвајање француског као циљног језик, кандидаткиње Јоване Томић на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу.

Молба доц. др Кристијана Екера Наставно-научном већу да дâ сагласност да на Универзитету у Опави, Чешка, од 8. до 11. новембра 2022. године одржи предавања. Часови ће бити надокнађени током студијске недеље и 28. новембра 2022. године.

Одсек за русинистику

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да чланови уређивачког одбора часописа Русинистичке студије буду: проф. др Александер Дуличенко, Тарту, Естонија, проф. др Михаел Мозер, Беч, Аустрија, проф. др Олег Румјанцев, Палермо, Италија, проф. др Ана Плишкова, Прешов, Словачка, проф. др Оксана Ђитко Тимко, Загреб, Хрватска, проф. др Михајло Фејса, проф. др Јулијан Рамач, проф. др Јулијан Тамаш, проф. др Ђура Харди, мср Александар Мудри, мср Ана Римар Симуновић и проф. др Људмила Поповић, Филолошки факултет, Београд.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност на Пословник о раду уређивачког одбора часописа Русинистичке студије.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за промоцију Факултета и Одсека у Гимназији „Петро Кузмјак“ у Руском Крстуру.

Одсек за социологију

Молба Кристине Пејковић, испред Новосадског социолошког клуба, Наставно-научном већу да дâ сагласностда проф. др Јовица Тркуља, редовни професор у пензији, Правни факултет у Београду, 15. новембра 2022. године одржи предавање на тему Јавне делатности професора Ђорђа Тасића.

Одсек за српску књижевност

Молба проф. др Сање Париповић Крчмар Наставно-научном већу да дâ сагласност за промоцију Encyclopedie Dositheane, прве персоналне енциклопедије у нашој култури, у сарадњи са Културним центром Војводине „Милош Црњански“, почетком децембра 2022. године. У промоцији ће учествовати проф. др Никола Грдинић, уредник енциклопедије, и чланице Редакционог одбора енциклопедије: проф. др Нада Савковић, Факултет за правне и пословне студије „Др Лазар Вркатић“, Нови Сад, проф. др Сања Париповић Крчмар и др Жаклина Дувњак Радић, Културни центар Војводине „Милош Црњански“.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за организовање школе креативног писања Блогерама намењене ученицима средњих школа сваког другог викенда током летњег семестра у школској 2022/23. години.

Студијски програм социјални рад

Молба доц. др Јоване Шкорић Наставно-научном већу да дâ сагласност за реализацију обуке Учешће у сузбијању малолетничке деликвенције, која је намењена студентима Социјалног рада, а која ће се спровести у сарадњи са Центром за социјални рад.

Молба доц. др Јоване Шкорић Наставно-научном већу да дâ сагласност за одржавање трибине Буди мој друг, чији је циљ подизање свести заједнице о особама са инвалидитетом. Трибина ће бити организована у сарадњи са удружењем Сунце, док су говорници Милица Вељковић и Јелена Радуловић.

Молба доц. др Јоване Шкорић Наставно-научном већу да дâ сагласност за онлајн предавање Инвалидитет и интерсекционалност за студенте Социјалног рада, које ће бити организовано у сарадњи са Пен Стејт Универзитетом, САД.

Молба доц. др Јоване Шкорић Наставно-научном већу да дâ сагласност зa одржавање округлог стола под називом Говор мржње – из перспективе социјалног рада и социјалне заштите, у сарадњи са Покрајинским заштитником грађана.

Остало

У име Дома здравља Нови Сад Наставно-научном већу се обратила др Невена Терзић-Маленчић специјалисткиња психијатрије у Дому здравља Нови Сад, са молбом да се на Факултету у оквиру пројекта Да ли бринемо о свом менталном здрављу и зашто не, одржи једна или више радионица за све студенте и запослене који су заинтересовани за ову тему.

Молба Николине Тутуш, истраживачице сараднице, Наставно-научном већу да дâ сагласност да код Фонда за науку Републике Србијеу оквиру позива Призма учествује на пројекту под називом Herbarium Heritage: Synthesis of Science and Art for the Future. Ноцилац пројекта је Природно-математички факултет у Новом Саду, а руководитељка научна сарадница др Милица Рат.

Молба проф. др Снежане Гудурић, у име Организационог одбора  научног скупа Језици и културе у времену и простору 11 – ЈИКУВИП, Наставно-научном већу да дâ сагласност за организовање научног скупа Језици и културе у времену и простору 11, 18. и 19. новембра 2023. године. Конференција ће се финансирати од котизација и средстава добијених од Министарства просвете.

Молба проф. др Иване Михић, доц. др Јоване Шкорић и асистенткиње Миљане Марић Огњеновић Наставно-научном већу да дâ сагласност да студентима који буду чланови истраживачке групе на тему Родитељске праксе у породицама из осетљивих група у Србији, активности на којима буду ангажовани у оквиру групе, буду унесене у додатак дипломи.

10. Одсуства

Одсек за историју

Молба проф. др Бориса Стојковског Наставно-научном већу за плаћено одсуство у периоду од 27. новембра 2022. године до 11. децембра 2022. године ради истраживања у Мађарском националном архиву, Државној библиотеци Сечењи, библиотеци Мађарске академије наука и Универзитетској библиотеци ЕЛТЕ ради истраживања за потребе дугорочног покрајинског пројекта Правни и историјски аспекти положаја Буњеваца у Војводини и учешћа на научном скупуповодом 200 година од рођења Јакова Игњатовића у Сентандреји  у организацији Српског института из Будимпеште и Матице српске. Обавезе ће преузети проф. др Ђура Харди.

Одсек за психологију

Молба проф. др Владимира Михића Наставно-научном већу за плаћено одсуство у периоду од 29. јуна до 6. јула 2023. године ради учешћа на на научном скупу 19th EASP General Meeting који ће се одржати од 30. јуна до 4. јула 2023. године у Кракову, Пољска.

Молба проф. др Иване Михић Наставно-научном већу за плаћено одсуство у периоду од 29. јуна до 6. јула 2023. године ради учешћа на научном скупу 19th EASP General Meeting који ће се одржати од 30. јуна до 4. јула 2023. године у Кракову, Пољска.

Одсек за романистику

Молба проф. др Тамаре Валчић Булић Наставно-научном већу за плаћено одсуство у периоду од 28. новембра до 4. децембра 2022. године ради прикупљања литературе за даљи рад у Француској националној библиотеци у Паризу. Сва настава (изузетно) биће одржана онлајн.

Одсек за српски језик и лингвистику

Молба проф. др Душанке Вујовић за плаћено одсуство у периоду од 1. марта 2023. до 28. фебруара 2024. године ради одласка на Универзитет у Сеулу, Јужна Кореја у својству гостујућег професора. Наставу ће преузети проф. др Јасмина Дражић и асистенткиња Марина Шафер.

11. Ангажовање наставника на другим факултетим до 1/3 радног времена у школској 2022/23. години

Молба Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање доц. др Наташе Поповић за реализацију наставе из обавезних предмета Морфосинтакса француског језика 3 у зимском семестру и Морфосинтакса француског језика 4 у летњем семестру на основним академским студијама и изборног предмета Семантика француског језика у зимском семестру на мастер академским студијама.

Молба Филолошког факултета у Београду Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Адама Светлика за реалилзацију наставе из предмета Словачка књижевност 5, 6, 7, и 8 у зимском и летњем семестру на Катедри за славистику, проф. др Жељка Марковића за реализацију наставе из предмета Словеначки језик 1 и 3 у зимском семестру и Словеначки језик 2 и 4 у летњем семестру на Катедри за општу лингвистику и доц. др Зузане Тирове за реализацију наставе из предмета Савремени словачки језик Г5, Г6, Г7 и Г8 у зимском и летњем семестру на катедри за славистику.

Молба Медицинског факултета у Фочи Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Валентине Соколовски за реалилзацију наставе из предмета Основи социологије у зимском и летњем семестру на студијском програму Специјалне едукације и рехабилитације.

12. Ангажовање наставника са других факултета у школској 2022/23. години

Одсек за русинистику

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Људмиле Поповић са Филолошког факултета у Београду за реализацију наставе из предмета Украјински језик А1.1 и Украјински језик А2.1 у зимском семестру, Украјински језик А2.2 и Украјински језик А1.2 у летњем семестру, све са фондом 0+4, за студенте Одсека за славистику и Одсека за русинистику и за предмете Украјинска књижевност са општом русинском књижевношћу – поезија у зимском семестру и Украјинска књижевност са општом русинском књижевношћу – проза (2+0) у летњем семестру, оба са фондом 2+0, за студенте Одсека за русинистику.

Молба проф. др Бориславе Ераковић, координаторке студијског програма МАС Конференцијско, стручно и аудиовизуелно превођење, Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Драгутина Аврамовића са Правног факултета у Новом Саду за предмет Увод у стручну област: право у летњем семестру и проф. др Маје Станивуковић са Правног факултета у Новом Саду за предмете Увод у европски правни систем и институције и Европски правни систем и институције у летњем семестру.

13. Разно

Доц. др Јована Шкорић поднела је извештаје о промоцији књиге Град бола и учешћу на Међународној конференцији Social Science, Arts, Business and Education која је одржана у Ници, Француска.

Проф. др Исидора Бјелаковић поднела је извештај о учешћу на конференцијама током септембра 2022. године.

Проф. др Жељко Милановић поднео је извештај о учешћу у раду Загребачке славистичке школе.

Проф. др Јована Чикић поднела је извештај о реализованој мобилности у оквиру програма CEEPUS.

Проф. др Смиљана Милинков поднела је извештај о пројекцији документарног филма Језик и стварност и дискусији на тему Колико нас језик дефинише, а колико дискриминише?.

Деканица Филозофског факултета 
Проф. др Ивана Живанчевић Секеруш

Врх стране