Nagradni književni konkurs za učenike srednjih škola PRIČE IZ DRUGE PROŠLOSTI

Opšte

Odsek za srpsku književnost
U Novom Sadu, 25.3.2024.

Ove godine slavimo četrdeset godina od objavljivanja Hazarskog rečnika Milorada Pavića, jednog od najznačajnijih dela moderne srpske književnosti. Pavićev roman, čuven po neobičnom i eksperimentalnom obliku, na majstorski način je ukrstio istoriju i fantastiku, činjenice i legende, i snove i javu – opčinjavajući čitaoce širom sveta.

Povodom toga, Odsek za srpsku književnost Filozofskog fakulteta u Novom Sadu pokreće nagradni književni konkurs za učenike srednjih škola na temu istorijske i fantastične proze

PRIČE IZ DRUGE PROŠLOSTI

• Podteme konkursa mogu uključivati:
    Istorijsku fantastiku: priče koje mešaju istorijske činjenice i legende, fantaziju i naučnu fantastiku;
    Alternativnu istoriju: priče o zamišljenim drugačijim ishodima određenih istorijskih događaja;
    Privatnu istoriju: intimne priče istorijskih ličnosti i „običnih“ ljudi u različitim periodima i kulturama;
    Manje poznati istorijski periodi: priče smeštene u epohe koje su manje poznate istorijskoj nauci ili manje prisutne u školskom gradivu (neolit, feudalni Kina i Japan, južnoamerička predkolumbovska carstva, povest kanadskih polarnih plemena, pomorski istraživači Polinezije, praslovenska prošlost i t. sl.);

• Forma rada je slobodna i u obzir dolaze književni oblici: proza, poezija, dramski tekst, scenario, strip, manga, žanrovska dela (naučna fantastika, epska fantazija, krimi-priča), fan fiction itd.
  • Obim rada ne sme preći 1500 reči.
  • Radovi se mogu slati u poznatim e-formatima (.doc, .docx, .rtf, .txt, .pdf), na ćirilici ili latinici.
  • Konkurs je otvoren do 15. maja 2024.
  • Rezultati konkursa će biti objavljeni krajem maja 2024.
  • Nagrade, kao i diplome i pohvale, biće uručene na prigodnoj svečanosti.
  • Radove slati putem elektronske pošte na mejl: srpskaknj@ff.uns.ac.rs, sa naznakom „Za literarni konkurs PRIČE IZ DRUGE PROŠLOSTI”.
  • Uz rad dostaviti: ime i prezime učenika, ime i prezime profesora-mentora, naziv i mesto škole.

• /uploads/attachment/vest/897/Konkurs_SK_m.png