Poklon Biblioteke Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Episkopskoj knjižnici u Pakracu

Opšte

U organizaciji episkopa pakračko-slavonskog Jovana (Ćulibrka) u Episkopskoj knjižnici u Pakracu 27. marta 2023. održano je predstavljanje fototipskog izdanja Goričkog zbornika. Izdanje ovog važnog srednjovekovnog rukopisa iz 1441/1442, koji se čuva u Arhivu SANU, nedavno se pojavilo u izdanju Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori i Službenog glasnika. Praćeno je i drugim tomom – zbornikom odabranih radova pod naslovom O Goričkom zborniku.

Pored promocije, održan je Okrugli sto, na kojem je Odsek za srpsku književnost predstavljala prof. dr Svetlana Tomin, sa saopštenjem Nikon Jerusalimac i primeri duhovnog očinstva u srpskoj književnosti srednjeg veka.

Tom prilikom, u ime Biblioteke Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, prof. dr Svetlana Tomin uručila je poklon – knjige za Episkopsku knjižnicu u Pakracu, koja danas poseduje više od četrdeset rukopisa, a druga je u svetu po broju sačuvanih starih srpskih štampanih knjiga, najviše iz štamparije Božidara Vukovića u Veneciji.

• /uploads/attachment/vest/720/pakrac_m.png
  • /uploads/attachment/vest/720/pakrac_1.png