PREDAVANJE u okviru projekta SERBIE20 – prof. dr Martin Previšić

Vreme 09. maj 2023. 12:00

DOBRODOŠLI na predavanje u okviru projekta SERBIE20The Multiethnic State and National Identities: the Serbian Experience in the 20th Century*

PROF. DR MARTIN PREVIŠIĆ

TEMELJI JUGOSLOVENSKE DIPLOMATIJE: ODNOSI SA SOVJETSKIM SAVEZOM

Moderator: prof. dr Biljana Šimunović-Bešlin

Utorak, 9. maj 2023. u 12 sati, Svečana sala 114

BIOGRAFIJA PREDAVAČA:

Martin Previšić je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu završio diplomske studije istorije (2011) i odbranio doktorsku disertaciju pod naslovom Povijest informbirovskog logora na Golom otoku: 1949-1956, izrađenu pod mentorstvom prof. dr Ive Banca (2014). Za vreme doktorskih studija izabran je u zvanje asistenta (2013), a zatim i u nastavno-naučno zvanje docenta (2015) i vanrednog profesora (2021). Stručno se usavršavao na univerzitetima u Izraelu, SAD i Nemačkoj (Yad Vashem International School for Holocaust Studies –Jeruzalem; University of California, Berkeley; University of Illinois at Urbana–Campaign; Humboldt-Universität Berlin i dr.). Kao nosilac Fulbrajtove stipendije, 2019. godine je boravio na Univerzitetu Stenford i realizovao istraživanja u okviru projekta Soviet Communism and the Yugoslav Question ('40-'45). Objavio je brojne naučne radove, među kojima se ističe naučna monografija pod naslovom Povijest Golog otoka (Zagreb: Fraktura, 2019). Za ovu knjigu je nagrađen Državnom nagradom za znanost (humanističke nauke) i Godišnjom nagradom Društva sveučilišnih i drugih nastavnika u Hrvatskoj. Knjiga je prevedena na slovenački jezik (Ljubljana: Mladinska knjiga, 2021), a 2023. je objavljeno i srpsko izdanje pod naslovom Goli otok – istorija (Beograd: Vukotić media, 2023). Zajedno sa prof. dr Tvrtkom Jakovinom uredio je zbornik radova: The Tito-Stalin Split 70 Years After (Zagreb-Ljubljana 2020). Samostalno je uredio tematski zbornik: Breaking Down Bipolarity: Yugoslavia's Foreign Relations during the Cold War (De Gruyter Oldenbourg, Berlin/Boston 2021).

• /uploads/attachment/najava/281/Martin_Previsic_plakat_crveni.jpg
  • /uploads/attachment/najava/281/2.jpg