Tribina Odseka za psihologiju - PRILOG ISTORIJI PSIHOLOGIJE U SRBIJI: VERA SMILJANIĆ (1923-2021)

Vreme 23. februar 2023. 12:00

Odsek za psihologiju Filozofskog fakulteta
u saradnji sa Udruženjem „Ženske studije i istraživanja“ (ŽSI)
organizuju tribinu

PRILOG ISTORIJI PSIHOLOGIJE U SRBIJI: VERA SMILJANIĆ (1923-2021)

Mesto i datum: Svečana sala Filozofskog fakulteta, 23. februar 2023. u 12.00

Učesnici:
prof. dr Ivan Jerković
prof. dr Uroš Mladenović
prof. emer. Svenka Savić, ŽSI
dr Margareta Bašaragin, ŽSI

Moderator:
prof. dr Marija Zotović-Kostić

Sažetak: Sećanjem na jednu graditeljku psihologije kao naučne discipline u Srbiji, na prof. dr Veru Smiljanić povodom stogodišnjice rođenja, želimo da doprinesemo građenju istorije psihologije u Srbiji. Vera Smiljanić je od početka rada samostalnog Odeljenja za psihologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu, pa do odlaska u penziju, izgrađivala nastavni kadar u svojoj profesiji, objavljivala knjige, pre svega neophodnu udžbeničku literaturu za studente, i sprovodila empirijska istraživanja sa raznovrsnim temama. Tokom akademske karijere je nastojala da se u široj javnosti, a pre svega studentskoj, formira svest o važnost polnih i rodnih razlika i da se studentska populacija u akademskoj sferi, ali i u alternativnim edukativnim programima, informiše o tome. Bila je gostujuća profesorka na Odseku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Napisala je udžbenik iz Razvojne psihologije i Psihologije starenja, iz kojih su učile generacija studenata. Tokom karijere je obavljala različite društvene funkcije: predsednica Društva psihologa Srbije (1963/64 - tada sekcija psihologa Srbije), upravnica Odeljenja za psihologiju (više mandata), Direktorka Instituta za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu. Za svoj rad je višestruko nagrađivana. Ideja tribine je da se šira stručna javnost upozna sa delom i doprinosima koje je razvoju psihologije na našim prostorima dala prof. dr Vera Smiljanić.

• /uploads/attachment/najava/258/FF_ulaz_1.png