Međunarodni naučni skup Eparhija bačka u osmovekovnoj istoriji Srpske pravoslavne crkve

14.11.2019.

Centar za istorijska istraživanja Odseka za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu u suorganizaciji sa Eparhijom bačkom, odnosno crkvenom opštinom Bačka Palanka, organizovao je u Bačkoj Palanci 2. i 3. novembra 2019. godine međunarodni naučni skup Eparhija bačka u osmovekovnoj istoriji Srpske pravoslavne crkve.

Na skupu su bili prisutni predstavnici ukupno 18 naučnih i kulturnih institucija. Plenarno predavanje održala je prof. dr Ana Krečmer sa Univerziteta u Beču. Okupljene su pozdravili dr Marko Nikolić, zamenik direktora Uprave za vere pri Ministarstvu pravde Vlade Republike Srbije, zatim Dragana Milošević, pokrajinska sekretarka za kulturu, informisanje i odnose sa verskim zajednicama, te zamenik predsednika opštine Bačka Palanka, Aleksandar Borković, zatim arhijerejski namesnik bačkopalanački protojerej Brane Milovac i Njegovo preosveštenstvo episkop bački dr Irinej Bulović, koji je istakao nameru da se nastavi dalja naučna saradnja sa Filozofskim fakultetom u Novom Sadu.