NA SIMPOZIJUMU O LATINSKOJ AMERICI I BALKANU GOSTI IZ OSAM ZEMALJA I TRI AMBASADORA

Opšte

Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu (FFUNS) je za vikend ugostio 25 istraživača, profesora i stručnjaka iz domena latinoameričkih i balkanskih studija, koji su svoja istraživanja iz ovog domena predstavili u okviru simpozijuma „Latinska Amerika i Balkan: bliskosti i sličnosti“. Naučni skup organizovao je Iberoamerički centar FFUNS, u saradnji sa Latinoameričkim savetom za društvene nauke CLACSO iz Buenos Ajresa, Centrom za američke studije Državnog univerziteta u Rio de Žaneiru NUCLEAS, Institutom IDEAZ iz Beča, Društvom hispanista i Institutom za evropske studije iz Beograda.

Osnovna ideja Simpozijuma bila je da okupi internacionalne stručnjake u cilju jačanja naučno-kulturih veza i razmene ideja, teorijskih i praktičnih pristupa iz različitih oblasti i uzajamno produbljivanje saznanja o Latinskoj Americi na Balkanu i obratno.

Svoja istraživanja predstavili su Aleksis Toribio Dantas, Marija Tereza Brites Lemos i Ester Kuperman sa Državnog univerziteta u Rio de Žaneiru, Euhenio Lopes sa Univerziteta u Buenos Ajresu, Oskar Barbosa Lisano sa Nacionalog univerziteta u Kosta Riki i Univerziteta u Varšavi, Dejan Mihailović sa Tehnološkog instituta u Montereju (Meksiko), Žužana Čikoš sa Univerziteta u Segedinu, Miša Đurković i Rajko Petrović sa Instituta za evropske studije, Mladen Ćirić iz Centra za brazilske studije, Aleksandra Mančić sa Instituta za književnost i umetnost, Ksenija Vraneš, Ana Huber i Anđela Ris sa Univerziteta u Beogradu, Jelena Spasojević iz Društva hispanista, Verka Karić sa Univerziteta u Kragujevcu, Sanja Maričić Mesarović, Jovana Todorović i Bojana Kovačević Petrović sa Univerziteta u Novom Sadu.

Simpozijum je u subotu, 17. juna 2023. godine, otvorila dekanica Filozofskog fakulteta prof. dr Ivana Živančević Sekeruš, a nakon toga predavanja su održala i tri ambasadora latinoameričkih zemalja u Srbiji: ambasador Argentine Osvaldo Marsiko govorio je na temu „Kosovo i Metohija i Malvini: tačka susreta spoljnih politika Srbije i Argentine“, ambasador Meksika Karlos Feliks Korona Isaura predstavio je izlaganje „Meksiko i Balkan: prioriteti spoljne politike Meksika u Evropi“, a ambasador Brazila u Srbiji Žoze Mauro Kouto govorio je na temu „Brazil i Srbija: perspektive saradnje u kontekstu održivog razvoja“.

Detaljan program i knjiga apstrakta

• /uploads/attachment/vest/761/naslovna_simpozijum_m.png
  • /uploads/attachment/vest/761/1.png