Наградни књижевни конкурс за ученике средњих школа ПРИЧЕ ИЗ ДРУГЕ ПРОШЛОСТИ

Опште

Одсек за српску књижевност
У Новом Саду, 25.3.2024.

Ове године славимо четрдесет година од објављивања Хазарског речника Милорада Павића, једног од најзначајнијих дела модерне српске књижевности. Павићев роман, чувен по необичном и експерименталном облику, на мајсторски начин је укрстио историју и фантастику, чињенице и легенде, и снове и јаву – опчињавајући читаоце широм света.

Поводом тога, Одсек за српску књижевност Филозофског факултета у Новом Саду покреће наградни књижевни конкурс за ученике средњих школа на тему историјске и фантастичне прозе

ПРИЧЕ ИЗ ДРУГЕ ПРОШЛОСТИ

• Подтеме конкурса могу укључивати:
    Историјску фантастику: приче које мешају историјске чињенице и легенде, фантазију и научну фантастику;
    Алтернативну историју: приче о замишљеним другачијим исходима одређених историјских догађаја;
    Приватну историју: интимне приче историјских личности и „обичних“ људи у различитим периодима и културама;
    Мање познати историјски периоди: приче смештене у епохе које су мање познате историјској науци или мање присутне у школском градиву (неолит, феудални Кина и Јапан, јужноамеричка предколумбовска царства, повест канадских поларних племена, поморски истраживачи Полинезије, прасловенска прошлост и т. сл.);

• Форма рада је слободна и у обзир долазе књижевни облици: проза, поезија, драмски текст, сценарио, стрип, манга, жанровска дела (научна фантастика, епска фантазија, крими-прича), fan fiction итд.
  • Обим рада не сме прећи 1500 речи.
  • Радови се могу слати у познатим е-форматима (.doc, .docx, .rtf, .txt, .pdf), на ћирилици или латиници.
  • Конкурс је отворен до 15. маја 2024.
  • Резултати конкурса ће бити објављени крајем маја 2024.
  • Награде, као и дипломе и похвале, биће уручене на пригодној свечаности.
  • Радове слати путем електронске поште на мејл: srpskaknj@ff.uns.ac.rs, са назнаком „За литерарни конкурс ПРИЧЕ ИЗ ДРУГЕ ПРОШЛОСТИ”.
  • Уз рад доставити: име и презиме ученика, име и презиме професора-ментора, назив и место школе.

• /uploads/attachment/vest/897/Konkurs_SK_m.png
Врх стране