Srpski u kontaktu

Početna > Studije > Osnovne studije > Osnovne akademske studije srpske filologije-stari >
Književnost za decu

dr Liljana Pešikan Ljuštanović, vanredni profesor

Izborni predmet u VII semestru

Upoznati studente s osnovnim poetičkim osobenostima, istorijskim razvojem i najznačajnijim stvaraocima književnosti za decu. Osposobiti studente da analitički pristupaju delima književnosti za decu kao umetničko-estetskom, psihološkom i pedagoškom fenomenu.

Teorijska nastava:
Osobenost književnosti za decu u odnosu na književnost za odrasle. Osnovne odlike književnosti za decu: igra, fantastika, humor, nonsens... Teme, likovi, stil, jezik, kompozicija u delima književnosti za decu. Vaspitno-pedagoški aspekt književnosti za decu. Žanrovi knjižvnosti za decu: poezija (lirska pesma, poema), proza (bajka, pripovetka, roman). Razvoj književnosti za decu – narodna književnost namenjena deci: poezija, proza, kratke govorne forme. Svetska književnost za decu
Praktična nastava:
Na izboru tekstova narodne književnosti: uspavanke, tašunaljke, brzalice, razbrajalice, bajke (u zapisima Š. Peroa, J. i V. Grima i V.S. Karadžića) i na izboru autorskih tekstova – proze (bajka po izboru: H. K. Andersen, G. Olujić; romani: L. Kerol, Alisa u zemlji čuda, A. S. Egziperi, Mali princ, B. Nušić, Hajduci, B. Ćopić, Magareće godine, pripovedaka: B. Crnčević, Bosonogi i nebo, S. Velmar Janković, Priče za Marka, jedna pripovetka po izboru), te poezije za decu (J. J. Zmaj, A. Vučo, D. Maksimović, S. Raičković, M. Tešić, D. Lukić, D. Radović, LJ. Ršumović, M. Danojlić, M. Antić) razvijaju se interpretativne sposobnosti i uočavaju osobenosti književnosti za decu.

N. Vuković: Uvod u književnost za djecu i omladinu, Podgorica 1996;
M. Danojlić: Naivna pesma, Beograd 1976;
S. Ž. Marković: Zapisi o književnosti za decu, Beograd 1973 (izbor tekstova) Dopunska literatura (izbor tekstova):
T. Petrović, Istorija srpske književnosti za decu, Vranje 2001;
S. Jovanović: Poetika Dušana Radovića, Beograd 2001;
Vasilije Radikić: Zmajevo pesništvo za decu, N. Sad 2003;
J. Ljuštanović: Crvenkapa gricka vuka, N. Sad 2004.