Dan maternjeg jezika - 21. februar

Opšte

Generalna Skupština Ujedinjenih nacija priznala je rezolucijom, a UNESKO je 1999. godine proglasio 21. februar DANOM MATERNJEG JEZIKA u znak sećanja na bangladeške studente koji su 21. februara 1952. godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu (danas Bangladešu) jer su protestovali budući da njihov maternji jezik nije proglašen maternjim.

Republika Srbija je 2006. godine ratifikovala Evropsku povelju o regionalnim ili manjinskim jezicima. Na osnovu ove Povelje, manjinskim jezicima u Srbiji ne preti opasnost od izumiranja, kao što je to slučaj u nekim drugim delovima Evrope i sveta. U Srbiji je registrovano više od 30 nacionalnih manjina (etničkih grupa), a zakoni u oblasti obrazovanja poseban akcent pridaju osiguravanju kvaliteta obrazovanja dece pripadnika manjinskih grupa.

Na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu izučavaju se rumunski, rusinski, slovački, mađarski i srpski jezik, kao maternji na odgovarajućim studijskim grupama, na svim nivoima studija.

Tragom srpske pismenosti - Odsek za srpski jezik i lingvistiku
O Slovačkoj i slovačkom jeziku - Odsek za slovakistiku