Na Filozofskom fakultetu osnovan IBEROAMERIČKI CENTAR - CIBAM

Opšte

Sa velikim zadovoljstvom Vas obaveštavamo da je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, na predlog Lektorata za španski jezik Odseka za romanistiku Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i u saradnji s Društvom Hispanista Srbije i profesorom Dejanom Mihailovićem sa Tehnološkog Instituta u Montereju, Meksiko, osnovan IBEROAMERIČKI CENTAR, sa idejom da kroz interdisciplinaran i inovativan pristup okuplja studente i istraživače svih društveno-humanističkih nauka, otvori prostor za aktivnosti vezane za hispanske i luzofone teme, uspostavi saradnju s brojnim univerzitetima iz Španije, Portugala, Latinske Amerike i sa Kariba, organizuje stručne i naučne događaje i objavljuje publikacije usmerene na kulturološke, jezičke, istorijske, društvene i političke tokove iberoameričkog područja, uključujući i složena pitanja tamošnjeg identiteta, migracija i zaštite životne sredine.

Španski jezik, koji se na iberoameričkom tlu koristi uz portugalski i preko pet stotina živih autohtonih jezika, zvanično se govori u dvadeset jednoj zemlji sveta, smatra se drugim najvažnijim jezikom na svetu i trećim na planeti po broju ljudi koji ga govore, a prema podacima Instituta Servantes reč je o preko 577 miliona osoba širom zemaljske kugle. Kada se tim ciframa doda oko 230.000.000 stanovnika Brazila, te stanovnike Jamajke, Haitija i drugih karipskih zemalja, reč je o milijardu ljudi koji obuhvataju iberoameričko područje.  Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu španski jezik je uveden 1997. godine, kao izborni jezik pri Odseku za romanistiku. Danas španski jezik na Filozofskom fakultetu uči bezmalo četiri stotine studenata, koji su bili neposredna motivacija za stvaranje novih kontakata, kreativno sticanje dobre prakse, afirmaciju iberoameričke kulture u Srbiji i istraživanja međusobnih veza balkanskih i iberoameričkih prostor.

Nakon više desetina događaja organizovanih na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu - poseta pisaca, ambasadora, profesora i stručnjaka za iberoameričke teme, javila se potreba za osnivanjem centra koji bio bi stožer svih dosadašnjih i budućih programa i projekata  odnosno tačka u kojoj se prepliću akademske, kulturne, društvene, političke pa čak i ekonomske niti koje povezuju Srbiju i region sa iberoameričkim zemljama.

Upravnik Iberoameričkog centra je dr Bojana Kovačević Petrović, sekretar Jelena Borljin, a koordinatori dr Ksenija Šulović, dr Sanja Maričić Mesarović, dr Ivana Georgijev, i strani lektori Moises Moreno Fernandes i Viktorija Riveros.

Sve informacije o Centru možete pronaći na našoj veb stranici.

Na Filozofskom fakultetu je, pored CIBAM-a, aktivno još 20 centara.

• /uploads/attachment/vest/285/Cibam_logo_m.jpg