Tribina Odseka za psihologiju - Efekti konteksta u percepciji i vizuelne iluzije

Vreme 27. novembar 2019. 16:00

Gost novembarske tribine Odseka za psihologiju je Prof. dr DejanTodorović sa Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Tribina će biti na temu: "Efekti konteksta u percepciji i vizuelne iluzije"

Kad opažamo objekte čulom vida mi postajemo svesni njihovih osobina kao što su oblik, veličina, orijentacija, boja, i druge. Međutim, u različitim kontekstima fizički identične osobine mogu da se opažaju kao različite, a ponekad mogu da deluju i izrazito drugačije. Ovo je opšti fenomen, koji se manifestuje u mnogim oblastima vizuelnog opažanja, a pruža dragocene uvide u funkcionisanje perceptualnih mehanizama.
U predavanju će biti prikazani neki upečatljivi efekti konteksta u oblastima opažanja trodimenzionalnog reljefa, providnosti, pravca pogleda, svetline, i drugi. U efekte konteksta spada i većina klasičnih vizuelnih iluzija, od kojih će neke biti ilustrovane i diskutovane. Posebna pažnja će biti posvećena jednoj klasi snažnih iluzija opažanja orijentacije, i biće prikazane simulacije neuralno zasnovanog komputacionog modela ovih efekata.

Tribina će se održati na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, u sredu, 27.11.2019. sa početkom u 16.00.

• /uploads/attachment/najava/89/Tribina_Dejan_Todorovic_m1.jpg