PREDAVANJE ŠPANSKOG AMBASADORA NA FFUNS

Ambasador Španije u Srbiji, Raul Bartolome Molina, održao je predavanje na Filozofskom fakultetu o istoriji i morfologiji baskijskog jezika. Njegova ekselencija je istakla da je Španija multilingvalna i plurikulturalna zemlja, u kojoj se pored španskog (kastiljanskog), govore još tri zvanična jezika: katalonski, galisijski i baskijski, kao najosobeniji, budući da nije indoevropskog porekla i da do danas nije poznato kako je nastao i opstao. Predočivši da je prva knjiga na baskijskom jeziku, Linguae Vasconum Primitiae, objavljena 1545. u Bordou, a prva Gramatika baskijskog jezika 1729. u Salamanki, ambasador je istakao da je krajem XIX veka osnovana prva Katedra za baskijski jezik na Univerzitetu u Salamanki, a 1918. i Kraljevska akademija za baskijski jezik. Vidljivosti i razvoju ovog jezika doprineli su i Migel de Servantes, Migel de Unamuno, Bernardo Aćaga, Gabrijel Aresti i brojni drugi savremeni pisci.

Predavanju španskog ambasadora prisustvovali su studenti i profesori Filozofskog fakulteta UNS i đaci Karlovačke gimnazije, a događaju se moglo pristupiti i preko internet platforme. Njegova ekselencija Raul Bartolome Molina naglasio je značaj izučavanja španskog jezika u Novom Sadu, kao i rad Lektorata za španski jezik i Iberoameričkog centra Filozofskog fakulteta, koji je organizovao kurs Kulture i konverzacije i Književne kritike uz podršku španske ambasade, zahvaljujući kojoj će uskoro izaći iz štampe i prvi zbornik radova dva lektorata: Savremene tendencije u španskoj i italijanskoj filologiji u Srbiji, u izdanju Filozofskog fakulteta.

Link ka snimljenom događaju: https://www.facebook.com/cibam.serbia/videos/373301164588501

• /uploads/attachment/strana/1569/spanski_ambasador_m.png
  • /uploads/attachment/strana/1569/CIBAM_4_1.jpg